Nie da się ukryć, że oczka wodne to jeden z najbardziej urokliwych elementów ogrodu. To idealne miejsce do życia ciekawej roślinności wokół oczka, jak i w samym oczku. Oczko wodne stanowi również miejsce do życia wielu gatunków ryb czy tez żab.Cieszy zatem oko i ucho, poza tym jest świetną strefą relaksu i inspiracją do uatrakcyjnienia naszego ogrodu.

Rośliny do oczka wodnego

Warto tu zachować rozwagę i uwzględnić indywidualnie obsadzanie roślin. Kilka stref roślinności podnosi atrakcyjność oczka. Rośliny poza tym że świetnie się prezentują, są bardzo ważne ponieważ  zaopatrują wodę w tlen, dają schronienie owadom, ślimakom, rybom i zaskrońcom. To forma małego ekosystemu w przydomowym ogrodzie.Żaby oraz ropuchy składają skrzek wśród pędów oraz liści roślin.Zacienione wnętrze zbiornika zapobiega rozwijaniu się glonów. Do oczek wodnych zalecane są do zarówno rośliny delikatne oraz rodzime, dostosowane do warunków naszego klimatu. Bardzo praktyczne są rośliny oczyszczające oczko wodne. Każdą zmorą oczka są glony, a wśród roślin które mogą nam w tym skutecznie pomóc są:

-rdest ziemnowodny
-rogatek sztywny
-gałęzatka kulista
-moczarka kanadyjska
-przęstka pospolita
-wywłócznik wodny
-rdestnica kędzierzawa

Pięknie prezentują się również rośliny pływające w oczku wodnym,  a wśród nich:

  • żabiściek pływający
  • salwinia pływająca
  • rzęsy wodne
  • azolia karolińska
  • lilia wodna
  • hiacynt wodny
  • kaczeniec

Miejsce do oczka wodnego

Ważne by nie eksponować bardzo oczko wodne na słońce, wystawianie na działanie promieni słonecznych przez cały dzień powoduje ogromny wykwit glonów). Zalecamy obsadzanie wokół oczka roślinami a  najlepsze miejsce na jego ulokowanie to oczywiście półcień.

Woda od oczka wodnego

Gdy już powstanie nasze wymarzone oczki wodne, czas by je napełnić. prosty sposób to napełnienie go wodą wodociągową. Ma to jednak kilka wad: woda ta może być chlorowana, albo zawierać spore ilości fosforu co może spowodować szybkie powstanie glonów. Innym, tańszym, pomysłem jest wykorzystanie wody deszczowej. Musimy jednak pamiętać, aby ją uprzednio oczyścić, gdyż może zawierać substancje, które będą szkodliwe dla naszych roślin i ryb. Oczko wodne możemy również napełnić wodą ze studni, jeśli mamy pewność, że jest dobrej jakości. W przeciwnym razie może doprowadzić do powstania sporej ilości glonów.