Trawnik to jeden z bardziej istotnych elementów kompozycji ogrodowych. Zdecydowanie wprowadza w ogrodzie pewien rodzaj harmonii, a zielona trawa to doskonałe tło dla drzew, krzewów, kwiatów, budynków i dekoracji ogrodowych. Firma Ekoland ze Skierniewic zajmuje się profesjonalnym zakładaniem i pielęgnacją trawników.  Jeśli marzy Ci się idealny ogród z pięknym zadbanym trawnikiemzapraszamy do kontaktu z nami.

Z myślą o naszych klientach przygotowujemy zarówno trawniki siane jak i z rolki. Trawniki tworzymy zarówno przy domach jak działamy na większych powierzchniach. Zanim nastąpi instalacja trawnika teren zostaje dokładanie odchwaszczony i przygotowany. Zakładamy również łąki i murawy kwietne.

Nasza oferta zawiera trawniki:

  • parkowe
  • przydomowe
  • ozdobne
  • dywanowe
  • na skarpach
  • boisko do piłki nożnej
  • łąki kwietne

Nawet w małym ogrodzie warto zaplanować miejsce na trawnik co spowoduje, że będzie sprawiał wrażenie przestronniejszego. W ogrodzie, w którym rośnie trawa jest chłodniej i bardziej wilgotno; wilgotność powietrza nad trawnikiem jest około 10% większa niż nad utwardzoną drogą czy wybrukowanym placem.
Należy jednak pamiętać, że uzyskanie i utrzymanie słynnego angielskiego trawnika jest raczej trudne w naszych warunkach klimatyczych. Angielski klimat jest bardziej wilgotny a zimy bez ostrych mrozów. Dlatego najlepiej nastawić się na trawnik użytkowy, po którym mogą biegć dzieci i zwierzęta a od czasu do czasu wyrośnie jakiś chwast czy kwiatek np. stokrotka albo mniszek.

Jeśli chcemy, aby nasz trawnik był piękny, musimy należycie o niego zadbać. Tylko wtedy będzie on ozdobą i efektownym tłem dla innych roślin. Podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgnować trawnik, aby zdobił nasz ogród. Poradnik: pielęgnacja trawnika.

Prawidłowa pielęgnacja trawnika to warunek, który musimy spełnić żeby mieć ładny trawnik. Podstawowa pielęgnacja trawnika składa się z trzech najważniejszych zabiegów:

  • koszenia trawnika
  • podlewania trawnika
  • nawożenia trawnika.

Koszenie trawnika to jeden z podstawowych obowiązków posiadacza trawnika. Trzeba robić to systematycznie kosiarką o dobrze naostrzonych elementach tnących, bo inaczej możemy się pożegnać z piękną murawą. Pierwsze koszenie nowego trawnika przeprowadzamy, gdy źdźbła osiągną wysokość 8–10 cm. Skracamy je wtedy jedynie o 1–1,5 cm. Kolejne dwa – trzy razy kosimy podobnie, a potem coraz niżej aż do planowanej wysokości. Zazwyczaj utrzymuje się wysokość 3–6 cm, ale gdy panują upały, lepiej trawnik kosić wyżej

Wałowanie trawnika
Powierzchnia trawnika powinna być gładka i zwarta. Służy temu wałowanie, po którym grunt jest wyrównany, kępki dociśnięte do ziemi, a trawy pobudzone do rozkrzewiania. Podłoże luźne i przepuszczalne należy wałować częściej niż ciężkie. Zabieg wykonuje się „na krzyż” wałem o ciężarze 70–300 kg (dostosowanym do rodzaju podłoża, bo zbyt lekki nie spełni zadania, a zbyt ciężki będzie się zapadał). Warto wałować trawnik dwa-trzy dni przed pierwszym koszeniem i po nim, w celu dociśnięcia młodych słabo zakorzenionych roślin..