Nawadnianie ogrodu

nawadnianie ogrodu Skierniewice / Łowicz / Sochaczew / Żyrardów

Nawadnianie ogrodu Skierniewice

Nawadnianie ogrodu jest to jeden z bardzo ważnych etapów, wykonywanych przez nas kompleksowych prac ogrodu. Firma Ekoland ze Skierniewic ma ogromne doświadczenie w nawadnianiu ogrodów, zaufało nam już bowiem setki zadowolonych klientów, którzy mogą cieszyć się pięknym, soczystym zielonym trawnikiem. Nawadnianie jest koniecznie jeśli marzymy o pięknym, zielonym ogrodzie. Zamiast biegać po działce z wężem, warto zautomatyzować ten proces i zdecydować się na przykład na automatyczne nawadnianie, które proponujemy. Sam projekt oraz ułożenie systemu nawadniania ogrodu nie jest skomplikowane. To o czym warto pamiętać to jak najkrótsza trasa od źródła do wylotu. Takie rozwiązanie pozwoli nam obniżyć znacząco ciśnienia na końcu przewodu.

jak zaprojektować nawadnianie ogrodu?

Projekt nawadniania powinien być racjonalnie rozplanowany i za pomocą mapy uwidaczniać promienie, w obrębie których będą funkcjonowały poszczególne zraszacze lub linie kropelkujące. Te dwa systemy pozwalają na pełnowymiarowe nawodnienie, niepozostawiające złudzeń co do skuteczności swojego działania. Pierwszy z nich służy w głównej mierze do nawadniania trawników, natomiast drugi – odpowiada za dostarczanie wody różnego rodzaju rabatom, tujom czy iglakom. Wspólnie zorganizowane współdziałanie systemów w ogrodzie nie tylko dostarczy kompleksowe nawodnienia, lecz umiejętny montaż wedle prawidłowo sporządzonego planu zapobiega nakładaniu się działania sprzętu i marnotrawstwa środków pieniężnych na zbędne zużycie wody.

Automatyczne nawadnianie ogrodu Skierniewice / Łowicz / Sochaczew / Żyrardów

Automatyczne nawadnianie ogrodu w Skierniewicach

Podlewanie ogrodu wężem, który często się plącze i przez to blokuje drożność jego przepływu to zdecydowanie czynność wynikająca z przymusu niż z przyjemności. Mimo znacznie większego trudu, jaki wkładamy w tą pracę tracimy czas, energię, a dodatkowo nie uzyskujemy takich samych efektów jakie gwarantuje system nawodnieniowy, ponieważ zawsze znajdzie się miejsce, którego nie podlejemy. A co najgorsze, jeśli będzie ono systematycznie niepodlewane to w ostatecznym rozrachunku dobitnie będzie psuło całościowy efekt naszej pracy. W odwrotnej sytuacji, możemy miejscami przesadzić z nadmiarem wody, doprowadzając do gnicia naszych roślin. Warto wspomnieć jeszcze o sytuacjach kiedy nie możemy wykonać naszej rutynowej pracy, bo po prostu mamy ważniejsze sprawy, a akurat jest okres suszy.

System nawadniania ogrodu Skierniewice

Rolą systemu jest przede wszystkim zapewnienie ciągłości rozwoju Państwa ogrodu. Pozwala on wyeliminować przypadkowość polegającą na nagłym braku czasu na podlanie czy ominięciu jakiegoś miejsca oraz w dłuższej perspektywie czasowej pozwala zaoszczędzić pieniądze za rachunki na wodę. Automatyczny system na podstawie detektora sam będzie wiedział kiedy i czy w ogóle przystąpić do pracy. W efekcie, mogą Państwo oszczędzać swój czas, który przeznaczany był dotychczas na tą czynność.

System nawadniania ogrodu Skierniewice / Łowicz / Sochaczew / Żyrardów
nawadnianie ogrodu Skierniewice / Łowicz / Sochaczew / Żyrardów

Automatyczne nawadnianie ogrodu

W przypadku automatycznego nawiadniania ogrodu, jest on podlewany za pomocą zraszaczy, mikrozraszaczy lub linii kroplujących, dobranych do rodzaju roślinności. Ich pracą kieruje odpowiednio zaprogramowany sterownik. Automatyczne nawadnianie ogrodu ma sporo zalet:

1 Ogranicza czas potrzebny na pielęgnację ogrodu, praktycznie nie wymaga obsługi
2 Umożliwia racjonalne zużycie wody, nawet o 50% mniejsze w stosunku do tradycyjnego podlewania (system można bowiem zaprogramować tak, by dozował roślinom właściwą ilość wody)
3 Zaprogramowanie nawadniania ogrodu na noc pozwala zaoszczędzić znaczną ilość wody, bo nie paruje ona tak jak za dnia, ale faktycznie nawilża glebę, docierając wprost do korzeni.
4 Warto zainwestować w system nawadniający z urządzeniem sterującym i czujnikami wilgotności lub deszczowymi. Może to być instalacja nawadniająca ze zraszaczami lub linia kroplująca.

„Początkiem wszechrzeczy jest woda.”
Tales z Miletu

System zraszania

Podstawą systemu zraszania jest wprowadzenie do pracy różnego typu zraszaczy. Mają one za zadanie dostarczyć odpowiednią ilość wody, nie powodując przesiąkania gleby. W tym celu niezbędne jest przybliżone ocenienie jak dużo ilości wody musi być przekierowane na poszczególne indywidualnie dobrane zraszacze w systemie. Szacuje się to na podstawie ich przepustowości oraz zapotrzebowania na metr kwadratowy jaki występuje na danym terenie wokół zraszacza. 

Zraszacze mogą być wynurzalne, czyli ukryte w obudowie zagłębionej w ziemi i unoszące się pod wpływem ciśnienia wody dostarczonej do instalacji jedynie podczas pracy. W czasie, gdy nie pracują, są prawie niewidoczne.

Między wyższymi roślinami można zainstalować zraszacze niewynurzalne montowane na sztywnych rurkach. Zraszacze mogą wytwarzać stały strumień wody (tak zwane statyczne) lub poruszać się i spryskiwać określony obszar (ruchome, czyli turbinowe lub młoteczkowe).

nawadnianie ogrodu Skierniewice / Łowicz / Sochaczew / Żyrardów
linia kroplująca Skierniewice / Łowicz / Sochaczew / Żyrardów

Linia kroplująca czyli nawadnianie kropelkowe ogrodu

Linia kroplująca składa się z rur i mikrorur doprowadzających wodę oraz kroplowników, z których niespiesznie wycieka ona wprost pod roślinę lub do korzeni. Do nawadniania długich fragmentów ogrodu należy użyć linii kroplujących zaopatrzonych w kroplowniki z kompensacją ciśnienia. Na niewielkich powierzchniach można ułożyć minilinię kroplującą złożoną z cienkich i giętkich przewodów i wkłuwanych w nie w dowolnych miejscach (odpowiednio do tego, gdzie rosną rośliny) pojedynczych emiterów strumienia wody. Linię kroplującą układamy spiralnie lub faliście, tak aby odległość między przewodami wynosiła 30-40 cm. Jedynie na długich i wąskich rabatach lepiej poprowadzić kilka równoległych linii.

System nawadniania ogrodu a konkretne rośliny

Profesjonalne nawadnianie to takie które idealnie dopasujemy do rodzaju roślinności.

  • trawnik – instalacja nawadniająca ze zraszaczami wynurzalnymi;
  • krzewy i rabaty bylinowe – instalacja nawadniająca ze zraszaczami niewynurzalnymi lub linia kroplująca;
  • niskie rabaty, obwódki lub szpalery – linia kroplująca;
  • skalniak – minilinia kroplująca;
  • ogród warzywny – instalacja nawadniająca ze zraszaczami niewynurzalnymi, linia kroplująca;
  • rośliny w pojemnikach – tak zwana konewka automatyczna, czyli minilinia kroplująca pobierająca wodę ze zbiornika.
nawadnianie ogrodu Skierniewice / Łowicz / Sochaczew / Żyrardów

Nawadnianie ogrodu projekt - z firmą Ekoland Ogrody Skierniewice

Ekoland Ogrody Skierniewice / Łowicz / Sochaczew / Żyrardów / Rawa Maz.

Ekoland Ogrody to firma, która zrodziła się z pasji do zieleni. Zajmujemy się projektowaniem przestrzeni zielonych oraz ich realizacją. Nasze projekty wyróżnia dbałość o detale. Dopasowujemy także projekty tak, aby ogród mógł cieszyć oko o każdej porze roku. 

Zadowolenie naszych Klientów to dla nas istotny aspekt. Staramy się sprostać nawet najbardziej wygórowanym wymaganiom i nam się to udaje. Nasi zadowoleni Klienci i ich ogrody to nasza najlepsza wizytówka.

Zapraszamy do kontaktu – chętnie zajmiemy się także organizacją zieleni w Państwa  ogrodzie.

instalacja nawadniania ogrodu - galeria