Zakładanie trawnika

Od lat zakładamy trawniki tradycyjne oraz trawniki z rolki w Skierniewicach, Łowiczu, Rawie Mazowieckiej, Żyrardowie, Grodzisku Mazowieckim i w Warszawie. Dzięki współpracy z nami możesz mieć wymarzony trawnik w swoim ogrodzie.

Zakładanie trawnika
w Skierniewicach

Trawnik to jeden z bardziej istotnych elementów kompozycji ogrodowych. Zdecydowanie wprowadza w ogrodzie pewien rodzaj harmonii, a zielona trawa to doskonałe tło dla drzew, krzewów, kwiatów, budynków i dekoracji ogrodowych. Firma Ekoland ze Skierniewic zajmuje się profesjonalnym zakładaniem i pielęgnacją trawników. Jeśli marzy Ci się idealny ogród z pięknym, zadbanym trawnikiem, zapraszamy do kontaktu z nami.

Trawniki Skierniewice

Z myślą o naszych klientach przygotowujemy zarówno trawniki siane jak i z rolki. Trawniki tworzymy przy domach, ale też działamy na większych powierzchniach. Zanim nastąpi instalacja trawnika teren zostaje dokładanie odchwaszczony i przygotowany. Zakładamy również łąki i murawy kwietne.

Oferujemy trawniki w różnej formie:

  • parkowe,
  • przydomowe,
  • ozdobne,
  • dywanowe,
  • na skarpach,
  • boisko do piłki nożnej,
  • łąki kwietne.
zakładanie trawnika Ekolan Odgrody Skierniewice / Łowicz / Żyrardów / Rawa Maz. / Sochaczew

Trawnik w małym ogrodzie

Nawet w małym ogrodzie warto zaplanować miejsce na trawnik, który spowoduje, że ogród będzie sprawiał wrażenie bardziej przestronnego. W ogrodzie, w którym rośnie trawa, jest chłodniej i bardziej wilgotno; wilgotność powietrza nad trawnikiem jest około 10% większa niż nad utwardzoną drogą czy wybrukowanym placem.

Należy jednak pamiętać, że uzyskanie i utrzymanie słynnego angielskiego trawnika jest raczej trudne w naszych warunkach klimatycznych. Angielski klimat jest bardziej wilgotny a zimy bez ostrych mrozów. Dlatego najlepiej nastawić się na trawnik użytkowy, po którym mogą biegać dzieci i zwierzęta, a od czasu do czasu wyrośnie jakiś chwast czy kwiatek np. stokrotka albo mniszek.

Zadbany trawnik

Jeśli chcemy, aby nasz trawnik był piękny, musimy należycie o niego zadbać. Tylko wtedy będzie on ozdobą i efektownym tłem dla innych roślin. Podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgnować trawnik, aby zdobił nasz ogród. Poradnik: pielęgnacja trawnika.

Prawidłowa pielęgnacja trawnika to warunek, który musimy spełnić żeby mieć ładny trawnik. Podstawowa pielęgnacja trawnika składa się z trzech najważniejszych etapów:

  • koszenia trawnika,
  • podlewania trawnika,
  • nawożenia trawnika.
Zadbany trawnik Ekolan Odgrody Skierniewice / Łowicz / Żyrardów / Rawa Maz. / Sochaczew

Zakładanie trawnika woj. łódzkie, mazowieckie
- czynności

Koszenie trawnika

Koszenie trawnika to jeden z podstawowych obowiązków posiadacza trawnika. Trzeba robić to systematycznie kosiarką o dobrze naostrzonych elementach tnących, bo inaczej możemy się pożegnać z piękną murawą. Pierwsze koszenie nowego trawnika przeprowadzamy, gdy źdźbła osiągną wysokość 8–10 cm. Skracamy je wtedy jedynie o 1–1,5 cm. Kolejne dwa, trzy razy kosimy podobnie, a potem coraz niżej aż do planowanej wysokości. Zazwyczaj utrzymuje się wysokość 3–6 cm, ale gdy panują upały, lepiej trawnik kosić wyżej.

Wałowanie trawnika

Powierzchnia trawnika powinna być gładka i zwarta. Służy temu wałowanie, po którym grunt jest wyrównany, kępki dociśnięte do ziemi, a trawy pobudzone do rozkrzewiania. Podłoże luźne i przepuszczalne należy wałować częściej niż ciężkie. Zabieg wykonuje się „na krzyż” wałem o ciężarze 70–300 kg (dostosowanym do rodzaju podłoża, bo zbyt lekki nie spełni zadania, a zbyt ciężki będzie się zapadał). Warto wałować trawnik dwa-trzy dni przed pierwszym koszeniem i po nim, w celu dociśnięcia młodych słabo zakorzenionych roślin.

Nawożenie trawnika

Nawożenie trawnika ma za zadanie odżywić trawę od środka. Nawóz dostarcza niezbędnych składników pokarmowych dla trawnika, aby pięknie wzrastał, a źdźbła były zielone, twarde i mocne. Nawozy do trawy powinny zawierać nie tylko azot, ale także potas, magnez i fosfor. Te składniki pozwolą trawie odżyć i utrzymać ten stan na długo. Najlepiej, gdy maja odpowiednie proporcje, a to zależy od rodzaju i stanu gleby, na której trawa wzrasta. Dobrze jest więc zbadać ziemię, aby idealnie dopasować nawożenie do trawnika, na nim wzrastającego.

Wertykulacja trawnika

Wertykulacja trawnika przeprowadzana regularnie, czyli dwa razy na rok, da świetne efekty w postaci pięknego, gęstego trawnika. Polega na nacinaniu darni za pomocą specjalnego urządzenia (wertykulatora), przez co usuwane sa z niej resztki mchu i filcu, a cała gleba ulega napowietrzeniu.

Aeracja trawnika

Aeracja trawnika polega na neowietrzeniu oraz rozluźnieniu gleby pod trawnikiem. Zabieg powinno się wykonywać dwa razy do roku. Dzięki temu zwiększa się elastyczność trawy i pobudza się ją do wzrostu. Dodatkowo rozluźnia się gleba i dlatego nawozy i odzywki lepiej wnikają w jej strukturę.

Podlewanie trawnika

Podlewanie trawnika jest niezwykle istotne. Woda to życie dla wszystkich: dla ludzi, zwierząt oraz dla roślin. W ostatnim czasie zmagamy się w naszym kraju z niedoborem wody, więc warto także pomyśleć nad system jej oszczędzania. 

Świetnym rozwiązaniem dla trawników są systemy nawadniania wraz ze zraszaniem. Obecnie stosowane są zaawansowane technologie i ilość wody do potrzebna do podlewania trawnika jest dobierana w zależności od panujących warunków atmosferycznych oraz aktualnego stanu gleby pod trawnikiem. 

Zakładanie trawnika - galeria zdjęć

"Trawa nie rośnie szybciej, gdy się za nią ciągnie"
Gerald Huther

Zakładanie trawnika Skierniewice z firmą Ekoland Ogrody

Firma Ekoland Ogrody to firma z tradycjami. Działamy w branży ogrodniczej od wielu lat. Naszą działalność rozpoczynaliśmy od usług budowlanych, a następnie zajęliśmy się prowadzeniem kompleksowych usług zakładania ogrodów. Działamy na obszarze województwa łódzkiego oraz województwa mazowieckiego. Nasza siedziba mieści się w Skierniewicach.

Zapraszamy do kontaktu z nami. Omówimy potrzeby oraz wymagania, a także dobierzemy odpowiednie rośliny tak, aby Państwa ogród cieszył oko przez cały rok.

Kompleksowa usługa

Do realizacji ogrodów podchodzimy kompleksowo, by stworzyć w pełni funkcjonalny i wyjątkowy ogród.

Duże doświadczenie

Działamy na rynku już od ponad 30 lat i mamy na koncie setki zrealizowanych projektów ogrodów.

Atrakcyjne ceny

Oferujemy atrakcyjne ceny oraz tworzymy ogrody na każdą kieszeń, zarówno małe, jak i duże.

Siedziba firmy Ekoland Ogrody

Zakładanie trawnika Skierniewice

Zakładamy trawniki na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego – w Skierniewicach, Warszawie, Łowiczu, Grodzisku Mazowieckim, Rawie Mazowieckiej i Żyrardowie.