Skalniaki

Dobrze zaprojektowane i zbudowane skalniaki mocno wpływają na pozytywny odbiór naszego ogrodu. Dzięki współpracy z nami możesz mieć wymarzony skalniak w swoim ogrodzie. Usługi świadczymy w Skierniewicach, Łowiczu, Rawie Mazowieckiej, Żyrardowie, Grodzisku Mazowieckim i w Warszawie. 

Skalniaki Skierniewice

Skalniaki Skierniewice – skalniaki od lat cieszą się ogromną popularnością, która zdecydowanie nie maleje. Cieszą nie tylko nasze oko, będąc ozdobą ogrodu, ale również stanowią dla wielu strefę relaksu. Przemyślane zaprojektowanie skalniaka oraz usytuowanie go w ogrodzie to połowa sukcesu. Ważne jest również, jeśli już zdecydujemy się na posiadanie skalniaka, aby odpowiednio dobrać jego elementy oraz roślinność, która będzie w jego sąsiedztwie tak, aby się estetycznie prezentował i pełnił dekoracyjną funkcję. 

Firma Ekoland Ogrody ze Skierniewic ma ogromne doświadczenie w projektowaniu ogrodów ze skalniakiem. Wiele naszych realizacji zawiera ten jakże urokliwy element ogrodu. Prezentujemy zatem i podpowiadamy jakie propozycje skalniaków w ogrodzie są na topie.

 Zapraszamy do kontaktu.

Ekoland Ogrody Skierniewice - skalniak w ogrodzie
Mały skalniak przed domem - Ekoland Ogrody

Skalniak ogrodowy

Zawsze przed podjęciem działań odnośnie projektu ogrodu ze skalniakiem czy też bez pytamy – co dana osoba lub rodzina lubi robić? Każdy z nas ma inne upodobania, inne formy spędzania czasu, relaksu. Ważne zatem, aby dobrać ogród idealnie do charakteru korzystających z niego potem osób. Ogród bowiem to nie tylko miejsce, na które będziemy patrzeć, ale też miejsce, w którym będziemy wypoczywać. Pomyślmy o tym na wstępie, podczas prac nad projektem. Ogród ze skalniakiem musi być również funkcjonalny i łatwy w utrzymaniu.

Skalniaki Skierniewice - jak zrobić skalniak?

Zanim przystąpimy do tworzenia skalniaka ważne jest zbadanie i przygotowanie do niego miejsca. Musimy wiedzieć, jakie mamy podłoże, z jaką glebą mamy do czynienia, tak aby potem idealnie dobrać roślinność. Trzeba się zastanowić czy chcemy, aby skalniak był na miejscu nasłonecznionym czy też zaciemnionym – to bardzo ważne również z punktu wyboru roślin. Delikatny półcień, który z jednej strony da większą możliwość obsadzenia roślin, ograniczy częstotliwość ich podlewania, a jednocześnie pozwoli na stworzenie przyjemnego miejsca wypoczynku tuż przy skalniaku. Warto zawsze poobserwować ogród pod kątem nasłonecznienia przed podjęciem ostatecznej decyzji.  Ważne jest ile godzin pełnego słońca jest w miejscu, gdzie planujesz założyć skalniak. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, gdyż większość roślin skalnych lubi słońce. Idealne są nasłonecznione zbocza o południowej i południowo-zachodniej wystawie – są mocno nasłonecznione przez cały dzień, a w czasie letnich upałów ziemia i rośliny mogą przesychać.

Ekoland Ogrody Skierniewice - skalniak przed domem
Ekoland Ogrody Skierniewice - skalniak kwiaty, roślinność

Skalniak przed domem

Pamiętajmy również, aby skalniak wyglądał naturalnie, w jakimś stopniu naśladował krajobraz górski i perfekcyjnie wkomponował się w cały ogród. Dlatego najlepiej zbudować go na wzniesieniu lub w zagłębieniu terenu. Według nas idealnym miejscem na usytuowanie skalniaka będzie obszar znajdujący się obok tarasu, altany bądź oczka wodnego.

Podkład pod skalniak

Do budowy skalniaka ogrodowego oprócz kamieni i podkładu w postaci gruzu czy żwiru, można wykorzystać również geowłókna oraz warstwę okrywającą na przykład w postaci kory. Gdy już zdecydujemy, gdzie umieścimy skalniak w naszej architekturze ogrodu, przystępujemy do przygotowania podkładu. Profesjonalne rozwiązanie zakłada zdjęcie wierzchniej warstwy gruntu, następnie wysypaniu otworu żwirem lub drobnym gruzem betonowym. Kolejnym etapem jest wkopanie naokoło lekko kamieni. Dobrym pomysłem jest wypełnienie środka mieszanką uprzednio wykopanej ziemi z dodatkiem torfu oraz piasku. Kolejny krok to ubijanie ziemi i powtarzanie tej czynności do momentu osiągnięcia pięter skalnych do wysokości, jaką założyliśmy. Ważne – by zostawić między kamieniami szczeliny tak, aby obsadzić je roślinami. Gdy już uda się stworzyć konstrukcję skalną przystępujemy do kolejnego etapu, jakim jest sadzenie roślin w szczelinach. W zależności od wyboru przez nas roślin musimy zwrócić uwagę na głębokość gleby w skalniaku. Byliny, często wykorzystywane na skalniakach w ogrodach, przyjmują się dobrze i wystarczy im około 5 do 10 cm gleby.

Ekoland Ogrody Skierniewice - skalniak
Skalniak w ogrodzie - jak zrobić - Ekoland Ogrody

Skalniak z kamieni

Kamienie to bardzo ważny element skalniaka. Pamiętajmy jednak, że kamienie na skalniak nie powinny zajmować więcej niż 50% jego powierzchni. Na płaskim terenie świetnie prezentują się kompozycje z większych głazów i rozmaitych kamieni, pomiędzy którymi wystają rośliny. Dodatkowo dobrze wysypać pokruszone skały, aby stworzyć namiastkę górskiego piargu. Duże kamienie powinny mieć nieregularne kształty, a nawet pęknięcia lub nacieki, a wtedy cała kompozycja daje niesamowity efekt wizualny. Najczęściej wybierane są skały kredowe, dolomity, wapienie, bazalty i granity, rzadziej piaskowce – wybierz 1 lub 2 rodzaje, nie więcej. Kamienie powinny być różnej wielkości. Układaj je piętrowo, jednak nie twórz stromych zboczy, a poziome półki. Dolną warstwę zbuduj z największych kamieni.

Rośliny na skalniak

Skalniak powinien być kolorowy, jednak, aby uniknąć wrażenia pstrokacizny, warto zachować umiar i kierować się zasadą: „im mniej, tym lepiej”. Wysokie rośliny sadź z tyłu, duże – pojedynczo, niskie z przodu, a małe w grupach.

Wśród najpopularniejszych roślin sadzonych na skalniakach warto wymienić:

  • bergenię sercolistną (Bergenia cordifolia),
  • dąbrówkę rozłogową (Ajuga reptans),
  • dzwonek karpacki (Campanula carpatica),
  • goździk pierzasty (Dianthus plumarius),
  • płomyk szydlasty (Phlox subulata),
  • rojnik (Sedum),
  • rozchodnik (Sempervivum),
  • skalnicę Arendsa (Saxifraha x arendsii),
  • zawciąg nadmorski (Armeria maritima)
  • żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum).

Na skalniaku doskonale prezentują się także niskie rośliny cebulowe – tulipany botaniczne (Tulipa), narcyzy (Narcissus), szafirki (Muscari) oraz krokusy (Crocus). Tłem dla skalniaka są rośliny iglaste – płożące, krzewy oraz drzewa: jałowce (Juniperus), żywotniki (Thuja), cyprysiki (Chamaecyparis), sosny (Pinus), świerki (Picea) oraz modrzewie (Larix).

Piękny skalniak przed domem z kwiatami - Ekoland Ogrody
Skalniak w ogrodzie - Ekoland Ogrody

Skalniak w ogrodzie - kiedy zakładać?

Skalniak można zakładać praktycznie przez cały sezon, jednak najlepszym terminem jest wiosna (od początku maja do końca czerwca). W tych miesiącach nie grożą nam jeszcze upały, a posadzone rośliny mają doskonałe warunki i długi czas (cały sezon), aby się dobrze przyjąć. W lipcu lepiej nie zakładać skalniaka, gdyż z uwagi na częste upały rośny wymagałyby częstego podlewania. Dobrym terminem jest także późne lato, gdyż temperatura jest już niższa, a wyższa wilgotność sprzyja ukorzenianiu się roślin. Zdążą się przyjąć przed zimą.

Budowa i aranżacja skalniaków - galeria zdjęć

Skalniaki Skierniewice z firmą Ekoland Ogrody

Ekoland Ogrody działa w branży ogrodniczej i małej architektury już od dłuższego czasu. Zaczynaliśmy od świadczenia usług budowlanych, przekształcając z czasem zakres naszych usług w kompleksowe projektowanie i pielęgnację ogrodów. Nasza siedziba mieści się w Skierniewicach. Działamy od lat także na obszarze województwa łódzkiego oraz województwa mazowieckiego.

Zapraszamy do kontaktu z nami. Omówimy potrzeby oraz wymagania, a także dobierzemy odpowiednie rośliny tak, aby Państwa ogród cieszył oko przez cały rok.

Kompleksowa usługa

Do realizacji ogrodów podchodzimy kompleksowo, by stworzyć w pełni funkcjonalny i wyjątkowy ogród.

Duże doświadczenie

Działamy na rynku już od ponad 30 lat i mamy na koncie setki zrealizowanych projektów ogrodów.

Atrakcyjne ceny

Oferujemy atrakcyjne ceny oraz tworzymy ogrody na każdą kieszeń, zarówno małe, jak i duże.

Siedziba firmy Ekoland Ogrody

Skalniak w ogrodzie - roślinność, kamienie - Ekoland Ogrody

Zakładanie skalniaka w Skierniewicach z firmą Ekoland Ogrody

Skalniaki Skierniewice z firmą Ekoland Ogrody. Istniejemy na rynku już od wielu lat. Zaczynaliśmy działalność od oferowania usług budowlanych, a później zaczęliśmy kompleksowo zakładać ogrody.

Współpracujemy z klientami z województwa łódzkiego i mazowieckiego. Osobiście znaleźć można nas w Skierniewicach.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Chętne poznamy indywidualne wymagania i preferencje, doradzimy i dobierzemy rośliny. Z naszą pomocą Twój skalniak będzie zachwycał przez cały rok.

Skalniaki Skierniewice

Wykonujemy skalniaki ogrodowe na terenie Skierniewic i okolic. Nasze kompleksowe usługi ogrodnicze oferujemy dla Klientów w takich miastach, jak: Łowicz, Nieborów, Rawa Mazowiecka, Biała Rawska, Żyrardów, Mszczonów, Grodzisk Mazowiecki, Tomaszów Mazowiecki, Grójec, Piaseczno, Pruszków oraz Warszawa.